Aküler:


Güneş paneli ve rüzgar türbini için kullanılan aküler yüzlerce hatta binlerce defa şarj edilip, deşarj edilebilen özelliklerledir. Bu aküler Amper saat olarak isimlendirilir. genelde 20 saatlik ve 100 saatlik olarak üretilirler. Basitce anlatmak gerekirse, amper saat ifadesi akım müktarını ifade etmektedir. örneğin, 350 Ah lık akü 17.5 sürekli akımı 20 saatin üzerinde verebilmektedir. ya da 35 sürekli akımı ise 10 saatin üzerinde verebilmektedir. Hızlı bir şekilde hesaplamak gerekirse, örneğin, 6 voltluk 360 Ah lık akü, 360 Ah x 6 eşitliğiyle 2160 watt lık bir güç elde edilmektedir ya da 2.1 kW lık bir enerji diyede söylenebilir (kilowat-saat). Güneş panelleri gibi, akülerde seri ve ya paralel bağlanabilmektedir. burada yapılan bağlantı istenen yani güneş paneli çıkış gücüne göre ya da akü şarj cihazından sonra yapılan hesaplamaya göre seçilmektedir.

Akülerin gücünün seçilmesinde, güneşli gün sayısının olmadığı göz önünde bulundurularak seçilmelidir.  Ya da günlük kullanım hesabının iyi yapılması da aynı oranda belirleyici olacaktır. Örneğin kurşut asitli bir aküyü göz önünde tuttuğumuzda %20 daha fazla güç seçilmelidir. Eğer ayrı bir jeneratörünüz varsa, ya da güneş panelli bir değilde, rüzgar türbiniyle karışık (hibrid) sistem yapıldığında, birbirini destekleyecektir. Bu şekilde de akü ihtiyacını azaltmak mümkündür.

Akü gurubunun büyüklüğü istenen güce göre ve akü gurubunu bulunduracağımız alana göre değişkendlik göstermektedir, ve piyasadan bu şekilde almak mümkün olmalıdır. Ayrıca akü seçerken, akünün şarj verme oranı, akünün deşarj verme oranı, ayrıca akünün kullanılacağı minimum sıcaklık değeri önemlidir. Planlama sırasında bu özelliklere dikkat edilmeli ve akü seçiminde daha hassas olmalıyız.

Kurşut asit aküler ve ya jel aküler yenilenebilir enerji sektöründe çoğunlukla kullanılan tip akülerdir. Kolaylıkla bulunması da avantajlıdır. ancak güneş panellerinde ve ya rüzgar türbinlerinde şarj deşarj durumları fazla olduğu için akülerin ömürlerini de etkilemektedir. Piyasadan alacağınız akülerin kesinlikle ömürlerini sorunuz, tecrübeli ve güvenilir akü markalarından almalısınız. Akü ücreti bazen sistem ücretinin %50 sini hatta daha fazlasına malolmaktadır. Bu yüzden akü seçimi son derece önemlidir.


Ana sayfaAna sayfa

Sepet  

(boş)