Güneş enerjili elektrik projesi hazırlamak için, bu bölümü incelemeniz gerekecektir.

Güneş enerjisiyle elektrik üretmek, güneş enerjisiyle ısıtmayla aynı değildir. Güneşin termik ilkeleri, sıcak sıvılar veya hava üretmek için kullanılmaktadır. Fotovoltaik ilkeleri ise elektrik üretmek için kullanılmaktadır. Bir güneş paneli (PV panel veya solar panel), güneş ışığının temas etmesiyle elektrikle şarj olan doğal elementlerden (silikon) yapılmaktadır.

Güneş panelleri kurulduğu bölgeye göre, kuzey yarımkürede güney ve güney yarımkürede kuzey yönünde güneş tarafından yönlendirilmektedir. (bu durum manyetik pusulanın kuzey-güney yönlerinden farklı bir durumdur). Tipik olarak, güneş panellerinin açısı 15 derece sapmalar olmak kaydıyla iklim koşullarınca arzu edilen açılarda ayarlanmalıdır. Örneğin; akdeniz bölgesinde 38-45 derece arasında değişmektedir. Güneş panelleri belirli açılarda sabitleneceği gibi, güneşle kendi yönünü ayarlayabilen güneş takip sistemi de kuruabilmektedir. Bu şekilde bir güneş panelinden %60'a kadar tasarruf edilebilmektedir.

Elektrik yükü güneş paneli çıkış terminallerinde alçak gerilim üretmek için tasarlanmıştır, genel olarak 6-24 volt arasında kullanım aralığı vardır. En çok kullanılan çıkış gücü ise 12 Volt DC dir, ancak 12 volt DC yi etkili kullanabilmek için 17 voltluk bir gerilim üretmesi gerekmektedir. Çünkü 12 volt değeri referans voltajıdır, çalışma voltajı ise 17 volt civarlarındadır. bu iki voltaj arasında farklılıklar mevcuttur.
                               
                 
ENERJİYİ ETKİLİ KULLANMAK İÇİN KURDUĞUNUZ SİSTEM NE YAPTIĞINIZ DEĞİLDİR,

AMA NE YAPTIĞINIZ VE NASIL YAPTIĞINIZDIR.

           
Güneşin radyasyon etkisi günün her saatinde, yılın belirli zamanlarında ve hava şartlarına göre değişiklikler göstermektedir. Bir güneş panelli sistemin hesabını yapabilmek için; metrekareye düşen güneş ışığının, güneşin radyasyon etkisinin toplam değeri bilinmelidir. Aynı zamanda bu değer Güneş tepe noktasıda demektir. Güneş tepe noktasının anlamı yıl boyunca güneşli gün sayısı demektir.

Dünya yüzeyine metrekare başına 1000 watt lık bir enerji güneşin tepe noktasıdır. Yani verebileceği maksimum değerdir. Bir saatte ise 1 kWh lik bir elektrik üretmesi anlamına gelmektedir. bu değer bulutsuz bir yaz gününde bir metrekareye dik olarak düşen güneş ışığı değeri olarak algınabilir. başka bir deyişle 130 metrekarelik güneş paneli tarlasıyla yaklaşık 1 Mwatt lık bir elektrik üretmek mümkündür.

Günlük ortalama güneş tepe noktası değeri hesaplanırken, tüm yılın istatistiklerine bağlıdır ya da ortalama en kötü aya göre alınır. Bü değerleri enerji işleri etüd idaresinin sitesinden güncel olarak alabilirsiniz. Aşağıda türkiyedeki tüm illerin güneş radyonunun bulunduğu harita yer almaktadır.

http://www.eie.gov.tr/duyurular/YEK/gepa/GEPA-duyuru_01.html

Bulunduğunuz bölgeye göre güneşlenme süresi değişkenlik göstereceği için, sistemde kullanacağınız malzemeler de değişkenlik gösterecektir.


Ana sayfaAna sayfa

Sepet  

(boş)