Güneş Paneli:


Güneş panelinin verdiği enerji genelde watt olarak değerlendirilir ve watt değeri nominal voltaj ve akımın çarpılmasıyla elde edilir. Formülü Voltaj x Akım eşittir watt. örneğin; 12 volt 60 watt güneş paneli ebatları yaklaşık olarak 30 xx 66 cm olmakla beraber, nominal voltajı 17.1 ve akımı 3.5 amperdir.

V x A = W


17.1 volt çarpı 3.5 amper eşittir 60 watt. Buradaki 60 watt ı elde ediş yöntemimize dikkat etmeniz gerekiyor. 12 voltla çarpmadık ama panel 12 voltu şarj etmektedir. buradaki voltajı maksimum verimle şarj edebilirsek bir güneş panelinden maksimum ölçüde verim alabilmekteyiz. Aksi halde bir güneş paneli sıradan bir bağlantı yaptığımız takdirde verimsiz olacaktır.


Bulunduğunuz bölgede 6 saat güneş tepe noktasını görebiliryorsanız, güneş paneli bir gün boyunca ortalama 360 watt lık enerji üretecektir; 60 watt x 6 = 360 watt-saat. Güneş ışığının güneş paneline gün boyunca etki etmesi değişiklik göstereceğinden dolayı, bizim burada bahzettiğimiz güneş tepe noktası değerini almaktayız. Sabahları ve akşama doğru güneş panelinden daha az enerji üretebilmekteyiz, öğlen saatlerinde ise daha fazla enerji depolayabilmekteyiz. Doğal olarak bulutlu günlerde, bulutsuz günlere göre daha az enerji üretebilmekteyiz. bir güneş paneli sistemi hazırlarken jeolojik olarak bölgesini analiz etmeli ve o özelliklere göre sistemi hazırlamalıyız. Güneş haritasını enerji işleri etüd idaresinin sayfasından alabilirsiniz www.eie.gov.tr.


Güneş panelleri voltaj ve akım değerinin arttırmak üzere seri veya paralel bağlanabilmektedir. Güneş panellerini seri bağlayarak, panellerin voltajını arttırmaktayız, paralel bağlayarak ise akımı arttırmaktayız.

Güneş panellerinin seri bağlanması, panelin artı ucunu diğer panelin eksi ucuna bağlayarak elde edilir. Mesela iki adet 12 volt 3.5 amperlik panelleri seri bağlayarak 24 volt 3.5 amperlik yeni bir panel serisi elde edebiliriz. Dört tane paneli seri bağlayarak ise 48 volt 3.5 amperlik bir güneş paneli serisi elde edilmektedir.

Güneş panellerinin paralel bağlanması, panelin artı ucunu diğer panelin artı ucuna bağlayarak elde edilir. Mesela iki adet 12 volt 3.5 amperlik panelleri paralel bağlayarak 12 volt 7 amperlik yeni bir panel serisi elde edebiliriz. Dört tane paneli paralel bağlayarak ise 12 volt 14 amperlik bir güneş paneli serisi elde edilmektedir.


Ana sayfaAna sayfa

Sepet  

(boş)